این آموزش توسط تیم پشتیبانی زاگما به منظور آموزش کار با ویرایشگر متن فراگما(فروشگاه ساز زاگما) ایجاد شده است.، با فراگما به عنوان یک فرشگاه ساز پر امکانات به راحتی می توانید در شبکه های اجتماعی(اینستاگرام، تلگرامی،پیامکی،لینکی) و اینترنت، کالای خود را به فروش برسانید و ثبت سفارش نمایید.

آپلود ویدیو و به اشتراک گذاری آن در فراگما

برای ویرایشگر متن فراگما منوس زیر قابل مشاهده می باشد، این ویرایشگر عملکردی شبیه به ورد (word) برای ویرایش و ایجاد ظاهر جدید برای متون مختلف را دارا می باشد.

با قرار دادن موس بری روی هر گزینه توضیح کوتاهی از عملکرد آنها به نمایش در می آید.

1- کلید چسباندن، متن یا تصویری را که قبلا کپی کرده و یا بریده باشید را می چسباند و یا اصطلاحا paste می نماید، مثل اگر متنی از وبلاگ با تصاویر خاص در اختیار دارید می توانید این متن را توسط این کلید در ویرایشگر به صورت کامل قرار دهید.(در صورت پیغام عدم پستیبانی مرورگرتان کلید Ctrl را نگهدارید و کلید P رافشار دهید.)

2- در صورتی که متن را تغییر دادید و میخواهید به حالت قبل بر گردید کلید های شماره 2 به منظور رفتن به حالت قبل و بازگشت به حالت کنونی هستند.

3- این کلید متن شما را درشت و یا به اصطلاح  bold می نماید.همچنین اگر متنی”ضخیم” شده باشد با کلیک روی همان کلید به وضعیت عادی بر می گردد.

4- با استفاده از این ابزار متن شما حالت خمیده به خود می گیرد.  همچنین اگر متنی”خمیده” شده باشد با کلیک روی همان کلید به وضعیت عادی بر می گردد.

5- این ابزار زیر متن شما یک خط صاف می کشد.

6- این کلید مشابه کلید بالا است با این تفاوت که خط را روی متن شما و وسط آن می کشد.

7- برای متن شما زیرنویس میسازد. یعنی متنی که پس از آن بنویسید زیر متن اصلی نمایش داده می شود.برای متن شما زیرنویس میسازد. یعنی متنی که پس از آن بنویسید زیر متن اصلی نمایش داده می شود.

8- برای متن شما بالانویس می سازد. یعنی متنی که پس از آن بنویسید بالای متن اصلی نشان داده می شود. برای متن شما بالانویس می سازدیعنی متنی که پس از آن بنویسید بالای متن اصلی نشان داده می شود.

9- در این قسمت طرح های آماده متنی قرار دارد که با انتخاب این قالب ها متن مورد نظر با آن قالب به نمایش در می آید.

 

10- در این قسمت نوع های مختلف یا اندازه های مختلف قرار دارد که با انتخاب این قالب ها متن مورد نظر با آن قالب به نمایش در می آید.

 

11- با استفاده از این ابزار می توانید برای عناوین مطلب خود شماره بگذارید و آنها را از هم جدا کنید.

 1. در حالت فعال این ابزار هر بار که از دکمه enter استفاده و پاراگراف بعدی را ایجاد می کنید یک عدد که بصورت خودکار افزایش میابد در ابتدای هر پاراگراف نمایان می شود.
 2. پاراگراف که می تواند یک کلمه باشد و یا یک صفحه.
 3.  در صورتیکه بخواهید این امکان را غیر فعال کنید کافیست روی آن کلیک کنید.
 4. اگر کلیدenter را در این حالت دوبار فشار دهید، پاراگرافی که ایجاد می شود معمولی خواهد بود اما نشان نقطه ها برای پاراگراف قبلی ذخیره می شود.

12- با استفاده از این ابزار می توانید برای عناوین مطلب خود شماره بگذارید و آنها را از هم جدا کنید.

 • در حالت فعال این ابزار هر بار که از دکمه enter استفاده و پاراگراف بعدی را ایجاد می کنید نقطه ای در ابتدای هر پاراگراف نمایان می شود.
 • هر پاراگراف می تواند یک کلمه باشد و یا یک صفحه.
 •  در صورتیکه بخواهید این امکان را غیر فعال کنید کافیست روی آن کلیک کنید.
 • اگر کلیدenter را در این حالت دوبار فشار دهید، پاراگرافی که ایجاد می شود معمولی خواهد بود اما نشان نقطه ها برای پاراگراف قبلی ذخیره می شود.

13- الف: کلید تورفتگی: هر بار که از این دکمه استفاده می کنید؛ کل پاراگرافی که نشانگر در آن وجود داشته باشد با فاصله از سمت چپ مرتب می شود. اگر یک بار روی این کلید کلیک کنید یک واحد فاصله ایجاد می شود. با کلیک مجدد یک واحددیگر اضافه می شود و هر بار فاصله از ابتدای خط بیشتر می شود. برای غیر فعال کردن این ابزار و بازگرداندن متن به حال اصلی باید کلید  را فشار دهید که در ویرایشگر مقابل هم قراردارند. به ازای هر بار که کلید تورفتگی را فشار داده اید باید یک بار کلید برآمدگی را بزنید تا متن به حالت معمول برگردد.

13- ب : کلید برآمدگی : مشابه کلید تو رفتگی است با این تفاوت که تنها در صورت استفاده از کلید تورفتگی است که استفاده از آن تغییری در متن شما ایجاد می کند. بعبارت دیگر این تغییر و ایجاد فاصله تنها از سمت راست ایجاد می شود؛ کلید  تغییر را ایجاد می کند و کلید آن را به حالت اول باز می گرداند.

14- اگر این کلید را فعال کنید تمام پاراگرافی که پس از فعال کردن آن درج می کنید درست مطابق همین سطر با فاصله پیشفرض درج می شود.

15- این ابزار متن شما را از چپ مرتب می نماید. بر خلاق ابزار قبلی هیچ تغییری در اندازه فاصله بین کلمات بوجود نمی آید.در این حالت ابتدای متن یکسان بوده اما انتهای آن در هر خط متفاوت است.(چپ چین)

16- با استفاده از این دکمه میتوانید متن خود را اصطلاحا وسط چین کنید. در این حالت خط تنظیم ابتدا و انتهای متن وسط صفحه قرار می گیرد. در این صورت فاصله انتها و ابتدای هر خط از وسط صفحه یکی خواهد بود.(وسط چین)

17- این ابزار که حالت پیشفرض ویرایشگر است متن شما را از راست مرتب می کند و در عین حال تغییری در اندازه فاصله بین کلمات بوجود نمی آورد. در این حالت ابتدای متن یکسان بوده اما انتهای آن در هر خط متفاوت است.(راست چین)

18- با استفاده از این کلید متن شما از چپ به منتهی الیه سمت چپ و از راست به انتهای خط می رسد و مرتب می شود. بصورتیکه در تمام خطوط، ابتدا و انتهای متن شما یکسان است.  برای این کار ویرایشگر بصورت خودکار فاصله بین کلمات را تنظیم می کند.مگر در مواردی که تعداد کلملات از حد نصاب کم تر باشد که در این صورت ابتدای آن با خطوط بالا یکی می شود اما انتهای آن در میانه متن خواهد بود.(تمام صفحه چین)

19- با استفاده از این کلید میتوانید عکسی را آپلود نمایید و یا لینک عکس جدید را در متن مورد نظرتان قراردهید.

 1. لینک : برای قراردادن لینک عکس کافیست تب اطلاعات تصویر را انتخاب نمایید و در قسمت URL آدرس عکس را قرار دهید و متن را وسط چین(16) کنید و ابعاد مورد نظرتان را وارد نمایید.(با کشیدن گوشه های ان سایزها قابل تغییر می باشند.)
 2. آپلود : برای آپلود عکس کافیست، تب انتقال به سرور را انتخاب نمایید، , و در قسمت choose file عکس مورد نظرتان برای آپلود را انتخاب نمایید و بر روی به سرور بفرست کلیک نمایید، اگر اپلود به درستی انجام شود، پبغام اپلود موفق نمایش داده می شود و در قسمت اطلاعات تصویر عکس مورد نظر نمایش داده می شود، با کلیک بر روی پذیرش عکس مورد نظر در صفجه ویرایشگر نمایش داده میشود.

20- با استفاده از این کلید می توانید در متنتان جدول قرار دهید کافیست، تعداد ستون و سطر را انتخاب و آن را در متن مورد نظرتان قرار دهید.(با کشیدن گوشه های ان سایزها قابل تغییر می باشند.)

21- با استفاده از این کلید می توانید یک جدا کننده قسمت با کمک خط ایجاد نمایید.

22- با استفاده از این کلید می توانید علامت های خاص را در صفحه قرار دهید.

23- با استفاده از این کلید می توانید ایموجی های مورد نظرتان را در صفحه قرار دهید.

24- با استفاده از این کلید می توانید یک صفحه دیگر در صفحه مورد نظرتان در ابعاد مورد نظرتان به نمایش در بیاورید، کافیست در قسمت URL آدرس سایت مذکور را قرار دهید و ابعاد مورد نظرتان را وارد نمایید.

25- با استفاده از این کلید می توانید به متن دلخواهتان آدرس خاصی دهید که در صورتی که آن متن کلیک شود آدرس مورد نظرتان باز شود، کافیست در قسمت URL آدرس سایت مذکور را قرار دهید.( 26 این آدرس اختصاص داده شده را حذف می کند)

26- ویرایشگر به صورت تمام صفحه می شود، در این حالت با کلیک مجدد بر روی این کلید اندازه صفحه به حالت اول بازگردانده می شود.

27- متن سورس نوشته شده را به صورت کد به نمایش در می آورد، این حالت به منظور وارد کردن یک کد طراحی شده می باشد، برای مثال :

 • میخوایم یک ویدیو از آدرس آپارت : https://www.aparat.com/ww.zagma.ir برداشته و در ویرایشگر مورد نظر قرار بدیم.
 • در اولین قدم یکی از ویریو های صفحه مربوط را انتخاب می کنیم(برای مثال https://www.aparat.com/v/UICy7 )
 • در انتهای ویدیو بر روی ایکون به اشتراک گذاری کلیک نمایید و در پنجره باز شده پس از انتخاب کد آی فریم، کد نمایش داده شده را کپی کنید.

 • اکنون با زدن کلید منبع(27) متن اولیه شما به صورت کد نمایش داده می شود. می توانید مطابق عکس زیر کد کپی شده از آپارات را در محل مورد نظرتان past نمایید.

 • اکنون با انتخاب دوباره کلید منبع نوشته به صورت زیر نمایش داده می شود.

 • با انتخاب پیش نمایش شکل نهایی صفحه قابل مشاهده می باشد.

28- پیش نمایشی از متن ایجاد شده برای شما نشان داده می شود.( متنی که بیننده آن را مشاهده خواهد کرد)

29- برای تغییر رنگ متن انتخاب شده می باشد.

30- برای تغییر پشت زمینه متن انتخاب شده می باشد.