در این آموزش شما با نحوه ی تغییر DNS های دامنه در ایرنیک آشنا خواهید شد. در برخی مواقع نیاز است DNS های دامنه ی خود را تغییر دهیم . برای مثال با خرید هاست جدید از زاگما می بایست DNS های خود را مطابق DNS های موجود در پنل کاربری زاگمای خود تنظیم نمایید.

 • آموزش های مرتبط :

آموزش ساخت شناسه ایرنیک + فیلم آموزشی

آموزش ثبت دامنه ir. در ایرنیک

اما DNS چیست ؟

به صورت مختصر DNS یا Domain Name System یک پروتکل شناخته شده در عرصه ی شبکه های کامپیوتری و خصوصا اینترنت می باشد. کار DNS، تبدیل نام دامنه هایی مانند Google.com یا zagma.ir به IP می باشد. در یک تعریف کلی، DNS جهت تبدیل نام دامنه به آدرس IP می باشد و وظیفه ی اصلی DNS ارتباط بین آدرس های IP، نام سیستم کاربران و وب سایت ها و حوزه های مربوطه می باشد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد DNS و عملکرد آن می توانید از آموزش «DNS» استفاده نمایید.

قبل از ادامه ی آموزش لازم است در ابتدا برای کاربرانی که به اندازه ی کافی با ایرنیک و نقش آن در دامنه ها آشنایی لازم را ندارند توضیح مختصری در این زمینه داده شود و پس از آن با نحوه ی تغییر DNS دامنه در ایرنیک آشنا خواهیم شد.

ایرنیک چیست؟

پایگاه فیزیک نظری ایرنیک IRNIC ؛ کارگزار ثبت دامنه درایران می باشد که ارائه دهنده ی انواع شناسه های نیک یا NIC-Handle به کاربران می باشد. برخلاف دامنه های بین المللی، برای ثبت دامنه های ملی شرایط و قوانین خاصی وجود دارد که همگی توسط ایرنیک تعیین شده اند . بدین صورت تمامی کاربران برای ثبت دامنه های ملی با پسوند های مختلف می بایست ابتدا قبل از هر اقدامی نسبت به عضویت در این سایت و ثبت یک شناسه ی نیک باتوجه به نوع پسوند دامنه ای که نیاز به ثبت آن دارند نمایند. این شناسه رایگان می باشد و برای ایجاد آن نیاز به پرداخت هزینه و صرف زمان زیادی نخواهید داشت.

طریقه تغییر و معرفی Name server ها در کنترل پنل IRNIC:

  • ابتدا می بایست وارد سایت ایرنیک به آدرس زیر شوید:
   NIC.IR
  • بر روی گزینه “مشخصه‌های شناسه” کلیک و سپس گزینه “ورود” را انتخاب نمائید.
  • در این قسمت اطلاعات ورود به حساب کاربری ایرنیک را وارد و سپس بر روی گزینه “ورود” کلیک نمائید.
  • در این قسمت ابتدا منوی “دامنه ها” را انتخاب و سپس بر روی گزینه “دامنه های من” کلیک نمائید.
  • در قسمت “فهرست تمامی دامنه ها”، می بایست دامنه مورد نظر را که قصد تغییر name server های آن را دارید انتخاب نمائید و سپس بر روی گزینه “ویرایش ردیف های کارگزاری نام و میزبانی دامنه” کلیک نمائید.
  • در این قسمت میتوانید name server های مورد نظر خود را وارد نمائید.

   در صورتی احتیاج به وارد کردن IP کارگزار (Server IP address) می‌باشد که کارگزار دامنه ی معرفی شده وابسته به نام همین دامنه باشد. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید برای دامنه parsdata.ir دو کارگزار نام دامنه با نام‌های ns1.zagma.net و ns2.zagma.net تعریف کنید، آنگاه وارد کردن IP برای این دو کارگزار ضروری خواهد بود و در سایر موارد ضروری نیست و نادیده گرفته می‌شود.

  • درصورتی که تمامی مراحل به درستی انجام شده باشد پیغام زیر نمایش داده خواهد شد.

درصورت نیاز به ارتباط و تماس با ایرنیک میتوانید از صفحه اطلاعات تماس با ایرنیک استفاده نمائید.