راه ‌اندازی و ساخت فروشگاه اینترنتی یکی از کانال‌های ورود به دنیای کسب و کار اینترنتی است. داشتن یک فروشگاه اینترنتی و سیستم همکاری در فروش در عین جذابیت‌های بسیار زیاد، موانع و مشکلاتی هم دارد.

تعریف فروشگاه اینترنتی

یک فروشگاه اینترنتی در اصل یک وب‌سایت اینترنتی است که بر روی آن از سیستم‌های فروشگاه‌ساز استفاده شده است. اگر هم وب‌سایت به‌صورت اختصاصی طراحی شده باشد، یعنی یک سیستم فروشگاهی برای آن برنامه‌نویسی شده است.

برای ساخت فروشگاه اینترنتی در حال حاضر نیازی است در ابتدای از حرفه‌ای‌ترین برنامه‌نویس‌ها دعوت به همکاری کنید تا برای شما سیستم فروشگاه اختصاصی طراحی کنند. با وجود سیستم‌های فروشگاه‌ساز که امروزه به صورت رایگان و برخی با هزینه‌های ماهانه و سالانه عرضه می‌شود، می‌توانید با فراگما به طور رایگان خیلی راحت‌تر از آن‌چه فکرش را می‌کنید یک فروشگاه اینترنتی برای خود داشته باشید.

چرا فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنیم؟

مزیت اصلی فروشگاه اینترنتی این است که شما برای پیدا کردن مشتری زحمت کمتری می‌‌کشید و حتی می‌توانید به همه‌جای کشور خدمات و محصولات خود را ارسال کرده و درآمدزایی کنید. از طرف دیگر نیازی به حضور و برخورد فیزیکی و کلامی با مشتری‌ها نیست و شما بدون آن‌که آن‌ها را ملاقات خود، محصولات خود را به آن‌ها می‌فروشید.

فروشگاه آنلاین دقیقا باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

یک فروشگاه آنلاین برای آن‌که همه فروشگاه‌های اینترنتی شناخته شده باشد، باید دارای سیستمی برای سفارش‌گیری و پرداخت آنلاین باشد. شما باید محصولات خود را در سایت وارد کنید و سپس افراد از طریق همان سایت سفارش خود را ثبت کنند. بسیاری از شرکت‌ها محصولات و خدمات خود را مشابه یک کاتالوگ در وب‌سایت خود قرار می‌دهند و برای سفارش از کاربران می‌خواهند که با آن‌ها تماس بگیریند. این مدل از سایت‌ها جز دسته‌بندی کسب‌های آنلاین و فروشگاه اینترنتی به‌حساب نمی‌آیند.

از کجا شروع کنیم؟

در ادامه این مقاله سه قدم برای راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی با سرمایه و هزینه کم را به شما معرفی می‌کنیم.

مرحله اول) امکانات فنی برای ساخت فروشگاه اینترنتی

همان‌طور که مطرح شد برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی باید ابتدا یک وب‌سایت اینترنتی را راه اندازی کنید. برای داشتن یک فروشگاه ابتدا نیاز دارید که هاست – فضای میزبانی (Host) و دامنه (Domain) تهیه کنید. نگران تهیه کردن این موارد نباشد در سامانه زاگما، امکان ثبت هاست و دامنه و جتی گواهی امنیتی(SSL) مورد نظرتان به راحتی فراهم شده است.

  • برای ثبت دامنه مورد نظرتان در پنل سامانه زاگما به ثبت دامنه جدید رجوع کرده و دامنه مورد نظرتان را برای بررسی امکان دریافت وارد نمایید.
  • برای فعال سازی هاست فراگما در قسمت پنل سامانه زاگما به مدیریت فراگما»فعال سازی فراگما رفته و هاست مورد نظرتان را انتخاب نمایید.
  • برای فعال سازی گواهی امنیتی در قسمت پنل سامانه زاگما به مدیریت فراگما»فعال سازی گواهی امنیتی رفته و گواهی مورد نظرتان را انتخاب نمایید.

کارهای فنی راه‌اندازی توسط این زاگما برای شما انجام می‌شود و شما تنها باید هاست مورد نظر خود را انتخاب کنید. هاست شما به‌معنای ساده، فضایی در اینترنت است که قصد دارید سایت و فروشگاه خود را روی آن قرار دهید. دقیقا مشابه خرید مغازه در سطح شهر. دامنه هم مشابه تابلو سردر مغازه شما است. دامنه آن آدرس اینترنتی (برند) است که افراد با وارد کردن آن، می‌توانند به سایت شما برسند.

مرحله دوم) نصب فروشگاه ساز و اتصال به درگاه پرداخت

بعدد از آ‌ن‌که هاست و دامنه خود را فعال کردید، کایست در سامانه زاگما فروشگاه مورد نظرتان را ثبت نمایید، با ثبت شدن این فروشگاه به طور خودکار، فروشگاه ساز فراگما با درگاه بانکی اختصاصی برای شما فعال می شود و این فروشگاه در همان ابتدا قابلیت ثبت سفارش و ارسال کالا به صورت پرداخت در محل و یا پرداخت شده بوده، به طوری که با سامانه حمل هوشمند زاگما، پستجی مربوطه به محل شما می اید و مرسوله را به محل مورد نظر شما ارسال می کند.( ارسال درب به درب)

  • برای ثبت فروشگاه جدید در قسمت پنل سامانه زاگما به مدیریت فروشگاه»ثبت فروشگاه جدید رفته و مشخصات فروشگاه خودتان را وارد نموده و محل استقرار آن را در نقشه انتخاب نمایید.

مرحله سوم) واردن کردن محصولات و قیمت‌گذاری و نوشتن متن در وبلاگ

فروشگاه شما امکان ثبت کالا و حتی وبلاگ را نیز دارد برای این منظور :