همانطور که می دانید یکی از امکانات فروشگاه ساز زاگما (فراگما) فروش فایل (کالای مجازی) می باشد، برای استفاده از این حالت می بایست فایل های مورد نظرتان به صورت zip فشرده شده باشد.

بیشتر بخوانید
  1. فایل ایجاد شده را می توانید در سایتهای به اشتراک گذاری فایل برای دریافت لینک مستقیم آپلود نمایید و لینک دریافتی را در قسمت لینک دانلود قرار دهید و کالای مورد نظرتان را ثبت نمایید
  2. فایل مورد نظر را در حساب https://drive.google.com به روش زیر آپلود نمایید و پس از دریافت لینک اشتراک گذاری آن را در قسمت لینک دانلود قرار دهید.

بهتر است قبل از معرفی بخش‌های مختلف گوگل درایو و چگونگی استفاده از آن‌ها، شما را با برخی مفاهیم پایه بیشتر آشنا کنیم. برای استفاده از کلیه خدمات گوگل نظیر درایو، جی‌میل، فوتوز، یوتیوب، پلی استور و غیره، به یک حساب کاربری نیاز دارید. افتتاح این حساب کاملاً رایگان بوده و تنها چند دقیقه زمان می‌برد.

  • شما می‌توانید از طریق وب‌سایت drive.google.com و یا اپلیکیشن اندروید به گوگل درایو دسترسی پیدا کنید.
  • به طور معمول ۱۵ گیگابایت حافظه برای ذخیره‌سازی در گوگل درایو، جی‌میل و گوگل فوتوز در اختیار شما قرار داده می‌شود.

برای آپلود پرونده‌ها از وب‌سایت بر روی گوگل درایو، دو راه وجود دارد:

  1.  استفاده از روش «کشیدن و رها کردن» است: ابتدا پرونده‌ها یا پوشه‌های انتخابی را به درون صفحه درایو کشیده و سپس آن را رها کنید.
  2. با استفاده از گزینه «New» در قسمت بالا و چپ وب‌سایت، «File Upload» یا «Folder Upload» را انتخاب نموده (مطابق شکل بالا) و در نهایت پس از تعیین پرونده‌ها و پوشه‌های مورد نظر، روی یکی از گزینه‌های «Open» یا «Uplod» کلیک کنید.

 

برای آپلود اسناد از رایانه به گوگل درایو نیز می‌توانیم از همان روش کشیدن و رها کردن استفاده کنیم. این کار درواقع مشابه انتقال پرونده‌ها از پوشه‌ای به پوشه دیگر است.

آپلود پرونده‌ها از تلفن همراه نیز بسیار ساده است. ابتدا برنامه درایو را باز نموده و روی علامت «+» در قسمت پایین و راست صفحه بزنید. سپس پرونده مورد نظر را برای آپلود انتخاب کنید.

پس از بارگذاری اسناد به روش‌های مذکور، اطلاعات شما روی درایو ذخیره می‌شود و شما می‌توانید از طریق رایانه، تبلت یا گوشی هوشمند به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

روش سازمان‌دهی پرونده‌ها در گوگل درایو کاملاً شبیه به همان کاری است که در رایانه انجام می‌دهیم. می‌توان اطلاعات را در یک پوشه واحد (My Drive) نگهداری کرد یا آن‌ها را به پوشه‌های مختلف انتقال داد. برای ساخت پوشه در وب‌سایت، روی گزینه «New» کلیک کرده و سپس «Folder» را انتخاب نمایید. شما همچنین می‌توانید با فشردن کلیک سمت راست روی پوشه درایو در رایانه، یک پوشه جدید ایجاد کنید. هنگام کار با تلفن همراه نیز با لمس علامت «+» و انتخاب گزینه «Folder»، یک پوشه جدید مطابق شکل زیر برای شما ظاهر می‌شود.

می‌توان به راحتی از شیوه کشیدن و رها کردن برای جابجایی پرونده‌ها در وب‌سایت استفاده کرد. این روش را می‌توان برای تلفن‌های همراه نیز به کار گرفت اما راه سریع‌تر آن است که ابتدا گزینه «More Actions» و سپس «Move» را انتخاب نموده و مکان جدید پرونده را مشخصم کنید.

ساده‌ترین راه برای حذف پرونده موجود در رایانه یا وب‌سایت، انتخاب آن و فشردن دکمه حذف از روی صفحه‌کلید است. برای پاک کردن اسناد از روی تلفن همراه، ابتدا گزینه «More Actions» و سپس «Remove» را بزنید.

یکی از بهترین قابلیت‌های گوگل درایو، به اشتراک گذاشتن اطلاعات است. پس از تعیین پرونده یا پوشه مورد نظر، گزینه «Get Shareable Link» را انتخاب نموده و سپس لینک دریافتی اشتراک را دریافت نمایید، لینک به اشتراک گذاری مذکور مناسب برای قراردادن در قسمت لینک دانلود فراگما می باشد.