«لایت‌باکس» (Lightbox) به جعبه‌ای با یک یا چند سطح نیمه‌شفاف گفته می‌شود که از پشت نوردهی شده باشد. لایت‌باکس انواع متفاوتی دارد که برای کارهای مختلفی از نصب تبلیغات گرفته تا دیدن عکس‌های رادیولوژی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ولی موضوع بحث ما در این مقاله نوع خاصی از لایت‌باکس است که به طور ویژه برای عکاسی صنعتی و عکاسی از کالا استفاده می‌شود. این نوع از لایت‌باکس در واقع جعبه‌ای تو خالی است که از بالا و کناره‌ها نورپردازی می‌شود. عکاسی نزدیک از اشیائی با جزئیات زیاد، نیاز به نورپردازی مناسب دارد. لایت‌باکس می‌تواند در این مورد یک ابزار کارآمد باشد. لایت‌باکس نوری ملایم و پس‌زمینه‌ای یکدست مهیا می‌کند که برای عکاسی از کالا ایدئال است. می‌توانید لایت‌باکس را به صورت آماده بخرید، ولی لایت‌باکس‌های حرفه‌ای ممکن است قیمت بالایی داشته باشند. خوشبختانه ساختن یک لایت‌باکس ساده و ارزان در خانه کار چندان سختی نیست. برای ساختن یک لایت‌باکس ارزان می‌توانید از یک کارتن مقوایی استفاده کنید. کافی است با بریدن وجوه کناری و بالای کارتن پنجره‌هایی برای ورود نور در آن ایجاد کنید، این پنجره‌ها را با پارچه‌ی سفید بپوشانید و برای ایجاد یک پس‌زمینه‌ی یکپارچه تکه‌ای مقوای سفید را به آرامی خم کرده و داخل جعبه قرار دهید. هر زمان هم که لازم بود می‌تواند یک یا چند وجه را برای جلوگیری از ورود نور با مقوای مشکی بپوشانید. در نهایت می‌توانید برای رسیدن به نور مناسب فلاش، چراغ مطالعه یا هر منبع نور دیگری را در پشت پارچه‌های سفید قرار دهید.

مراحل ساخت

۱  کارتن مناسبی را انتخاب کنید. اندازه‌ی کارتن باید متناسب با کالاهایی باشد که قصد دارید از آن‌ها عکاسی کنید. شاید هم لازم باشد چند لایت‌باکس در اندازه‌های مختلف بسازید.

لایت باکس ۱

۲  زیر کارتن را با چسب کارتن محکم کنید. از چسب کارتن برای ثابت کردن لبه‌های زیر کارتن استفاده کنید تا هنگام کار برای شما مزاحمت ایجاد نکنند.

لایت باکس ۲

۳  کارتن را از کنار روی میز یا زمین قرار دهید. به شکلی که سمت باز آن به طرف شما باشد.

لایت باکس ۳

۴  در همین وضعیت، روی کناره‌ها و بالای جعبه خطوطی به فاصله‌ی ۲٫۵ سانتی‌متر از لبه‌ها رسم کنید. یک خط‌کش استاندارد ۳۰ سانتی‌متری پهنای مناسبی برای این کار دارد.

لایت باکس ۴

۵  با استفاده از کاتر، کارتن را با دقت در راستای خطوط رسم شده ببرید. می‌توانید از خط‌کش برای برش دقیق کمک بگیرید. البته نیازی نیست برش‌ها کاملا صاف باشند. توجه داشته باشید که در این مرحله هنوز لبه‌های جلویی کارتن حفظ شده‌اند تا با حفظ تعادل کار برش را راحت‌تر کنند.

لایت باکس ۵

۶  لبه‌های جلویی کارتن را با کاتر ببرید.

لایت باکس ۶

۷  تکه‌هایی از پارچه‌ی کتانی سفید را به اندازه‌ای برش دهید که بتواند روی هر کدام از بخش‌های بریده‌شده‌ی کارتن را بپوشاند. سپس این پارچه‌ها را با نوار چسب به سطح بیرونی کارتن بچسبانید. کار را با چسباندن یک لایه پارچه شروع کنید. پس از آماده شدن لایت‌باکس چند عکس نمونه با آن بگیرید. ممکن است برای رسیدن به نور مورد نظر لازم باشد لایه‌هایی از پارچه یا دستمال کاغذی را اضافه کنید.

لایت باکس ۷

۸ – بخش‌های اضافی کارتن یا پارچه را با استفاده از کاتر یا قیچی جدا کنید.

لایت باکس ۸

۹  تکه‌ای مقوای سفید مات را متناسب با اندازه‌ی داخل لایت‌باکس ببرید. این مقوا باید به شکل مستطیل باشد. عرض این مستطیل هم‌اندازه با عرض کناره‌ی کارتن و طول آن دو برابر این اندازه است.

لایت باکس ۹

۱۰  مقوای سفید را با خم کردن آن به سمت بالای کارتن در داخل جعبه قرار دهید. مقوا را به آرامی خم کنید تا چروک نشود. اگر لازم بود بخش‌های اضافی را ببرید. این مقوا پس‌زمینه‌ای بی‌مرز و نامتناهی در عکس ایجاد خواهد کرد.

لایت باکس ۱۰

۱۱  تکه‌هایی از مقوای سیاه را به شکلی ببرید که بتوانند کناره‌های لایت‌باکس را به طور کامل بپوشانند. با استفاده از این مقواهای مشکی می‌توانید در صورت نیاز هنگام عکاسی از ورود نور در جهت‌های خاصی جلوگیری کنید.

لایت باکس ۱۱

۱۲  نورها را اضافه کنید. برای تولید نور مناسب، می‌توانید لامپ‌های عکاسی، فلاش یا حتی چراغ‌های مطالعه را در برابر هر کدام از دو سمت یا بالای جعبه قرار دهید.

لایت باکس ۱۲

۱۳  چند عکس نمونه بگیرید. دقت کنید که آیا پارچه به اندازه‌ی کافی نور را فیلتر و نرم می‌کند. در صورت نیاز لایه‌های بیشتری را اضافه کنید.

لایت باکس ۱۳

۱۴  در نهایت عکس‌های شما باید تمیز و شفاف باشند و در اطراف سوژه سطوح زیادی از خاکستری‌های مختلف دیده نشود. این عکس با استفاده از لایت‌باکسی گرفته شده که به همین روش ساخته شده است.

لایت باکس ۱۴

۱۵  لایت‌باکس شما آماده است.

لایت‌باکس ۱۵

لایت‌باکس دست ساز