از آنجایی که مرسولات پستی مانند اسناد اداری، گواهینامه، نظام وظیفه برای ما مهم هستند و  مدت زیادی زمان می برد تا بدست مان برسد چون به آنها احتیاج داریم، پیگیری موقعیت آن‌ها از ضررویات است که اغلب با راه های پیگیری آن آشنایی نداریم.

زمانی که شما یک مرسوله پستی دارید و به صورت پیشتاز/سفارشی ارسال شده است یک کد ده تا بیست رقمی در اختیار شما قرار می‌گیرد که با مراجعه به سایت رهگیری پست  http://newtracking.post.ir/  و وارد کردن کد خود می‌توانید از موقعیت مرسوله اطلاع یابید.

سامانه رهگیری مرسوله های سازمانی

اگر می خواهید مرسوله‌های سازمانی خودتان را پیگیری کنید می‌توانید از سامانه http://najatracking.post.ir/SaipaSearch.aspx  استفاده کنید. در ادامه اطلاعات موردنیاز برای پیگیری هر یک از مرسولات مورد نظر توضیح داده شده است. اما شما می‌توانید تنها با استفاده از کد ملی گواهینامه ونظام وظیفه خود را پیگیری کرده و احتیاجی به اطلاعات دیگر نیست.

اطلاعات لازم جهت پیگیری مرسولات لازم در سامانه پست:

شناسنامه خودرو : اگر می‌خواهید شناسنامه خودروتان را رهگیری کنید باید وارد وب سایت شده و  شناسنامه خودرو در نوع سند انتخاب نمایید و شماره پلاک خودروتان را وارد کنید و در نهایت پس از تایپ اعداد کنترلی کلید جستجو را کلیک نموده تا نتایج برای شما نشان داده شود.

کارت خودرو : برای کارت خودرو باید، ابتدا  نوع سند به کارت خودرو، شماره پلاک خودروتان را وارد نمایید و بعد اعداد کنترلی را وارد نموده و کلید جستجو کلیک کنید.

اسناد موتور سیکلت : برای پیگیری اسناد  موتورسیکلت باید شماره پلاک موتور را وارد نمایید.

گواهینامه : شما می‌توانید به وسیله گزینه مذکور با استفاده  شماره کد ملی‌تان رهگیری را انجام بدهید. فقط کافی است پس از انتخاب نوع سند به گواهینامه در کادر مربوطه شماره کارت ملی‌تان را وارد نمایید و سپس اعداد کنترلی را صحیح تایپ نمایید و گزینه‌ی جستجو را کلیک نمایید.

نظام وظیفه : این گزینه هم مانند گواهینامه به وسیله شماره ملی پیگیری می‌گردد .

دیوان عدالت اداری : اگر می‌خواهید مرسوله‌های دیوان عدالت اداری که مرتبط با شما هستند را پیگیری نمایید باید از شماره پرونده‌تان استفاده نمایید.